Abductieverband
In bepaalde gevallen moet je gedurende vier tot vijf weken het verband met het kussen dragen. Hierna moet je het twee weken dragen zonder kussen. Dit verband moet je dag en nacht dragen.
Kinesitherapie
Drie dagen postoperatief
De chirurg bepaalt wanneer de kinesitherapie gestart wordt. Meestal is dit een drietal dagen na de operatie.
Tijdens de periode met het verband mag je de schouder niet zelf bewegen. Indien je dit toch doet, breng je spanning op de juist ingehechte pees en bestaat de kans dat de hechtingen het begeven. Daarom zijn alleen passieve bewegingen toegelaten onder begeleiding van de kinesitherapeut.
Het doel van de passieve bewegingen is de zwelling te verminderen en de beweeglijkheid in alle richtingen te herwinnen. Dit kan in het begin thuis of bij de kinesist gebeuren, afhankelijk of je over vervoer beschikt om je te verplaatsen. Het verband mag je alleen weglaten voor de oefeningen en voor de persoonlijke hygiëne (bad, douche). Hierbij moet je steeds de schouder stilhouden en mag je geen opwaartse bewegingen uitvoeren.
Niet elke patiënt zal onmiddellijk postoperatief kinesitherapie krijgen. De chirurg brengt je hiervan op de hoogte. Soms wordt gestart met lichte bewegingen uit te voeren zonder enige pijn en dit pas na vier dagen. Dit is ook terug afhankelijk van de ingreep en is te bespreken met de chirurg.
Na zes weken immobilisatie
Na zes weken immobilisatie mag je het verband uitlaten en de arm terug bewegen en gebruiken voor de alledaagse activiteiten, uitgezonderd trekken, heffen, sleuren.
Je dient nu ook aan de kinesist oefeningen te vragen om thuis verder te oefenen. Hoe meer beweeglijkheidsoefeningen je uitvoert, hoe sneller je de soepelheid herwint.
De kinesist of ziekenfonds kunnen je meer informatie verstrekken over eventuele terugbetalingen.
Bekijk onze tips en oefeningen voor thuis